Hetane, trio z kobiecym wokalem opowiadający historie o ludzkich maszynach, ekscentrycznych duchach i pierwotnych instynktach.

ZESPÓŁ:

MAGDA OLEŚ – wokale, teksty, fx

JELEŃ (ŁUKASZ POL)  – gitary, cytra, syntezatory, elektronika, programowanie

REM KARPIENKO – bass

 

BIOGRAFIA:

Zespół Hetane powstaje na przełomie 2002/2003 roku jako twór dwuosobowy, założony przez: Magda Oleś (vokale, texty) Radek Spanier (muzyka). Pierwszy koncert duetu ma miejsce w warszawskim klubie „Jazzgot” 2004 roku w ramach Festiwalu Minimax. pl. W listopadzie 2004 do Hetane dołącza „Jeleń” Łukasz Pol (gitara). Zespół koncertuje od lutego 2004, na trasie miedzy innymi z Freak of Nature, Closterkeller, Her. Pierwsze nieoficjalne wydawnictwo Hetane to maxisingiel zatytułowany „Find the lost ghosts” zawierający 7 utworów.

W 2008 roku do zespołu dołączają Rem Karpienko (bas) i „Malina” Janusz Malinowski (perkusja). Zespół daje pierwszy koncert w pełnym 5-osobowym składzie w styczniu 2009 roku w Polskim Radio Trójka , w studio im. Agnieszki Osieckiej, w ramach koncertu „Wyspiański Wyzwala?.
W marcu 2009 ukazuje się debiutancki album Hetane zatytułowany „Machines” zawierający 12 utworów. Od tego czasu zespół czynnie koncertuje oraz bierze udział w wielu przedsięwzięciach i projektach muzycznych. Najważniejsze z nich to: Koncerty w ramach Festiwalu Węgorzewo 2009 oraz Festiwalu Wrocław Podwodny 2009 ;
Koncert pod nazwą „Nowe Brzmienie Lecha Janerki” (Wrocław , klub XO) , na którym Hetane prezentuje dwa utwory Janerki we własnej interpretacji: „Tutaj Wesoło” i „Ceremonie”.;
Udział w projekcie Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamiętamy ’44 – Gajcy” (Warszawa, Park Wolności) oraz support Fields of the Nephilim (Warszawa, Progresja 2010);
Hetane pojawiło się także na albumie „Play Shortcut to Polish Music”- przygotowanym przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Shortcut – wydawnictwie eksportowym, mającym promować polskich artystów w Europie.

W marcu 2013 ukazuje się druga płyta Hetane zatytułowana „Animan”. Album zawiera 9 utworów i jest w całości anglojęzyczny. Instrumenty na płytę nagrywane są w studio „Fonoplastykon” Marcina Borsa we Wrocławiu. Wokale, jak i na debiutanckim albumie, nagrywane są w domu przez Magdę. Materiał w całości miksowany i masterowany był we wrocławskim „Fonoplastykonie”, a brudne i surowe brzmienie albumu jest efektem współpracy zespołu ze wspomnianym wcześniej realizatorem M.Borsem. Album został częściowo sfinansowany przez fanów dzięki udanej akcji crowdfundingowej portalu PolakPotrafi.

 W lutym 2015 z zespołu odchodzą Radek i Malina. Trio kontynuuje prace nad materiałem na trzeci album Hetane.